Dom i Ogród

Mała łazienka i kuchnia – poznaj rozwiązania, aby zmieścić wszystkie sprzęty

Małe pomieszczenia zwykle są bardzo trudne w aranżacji. W przypadku kuchni lub łazienki mały rozmiar nie oznacza wcale, że można zrezygnować z podstawowych sprzętów lub wygody. Dlatego też bardzo ważne jest szukanie innowacyjnych i inteligentnych rozwiązań, które umożliwiają połączenie estetyki z aspektami praktycznymi. O czym warto pomyśleć? Co zrobić, by pomieścić wszystkie niezbędne sprzęty?

Zmniejsz rozmiary

Przede wszystkim zastanów się, czy nie zadowolą Cię sprzęty o mniejszych wymiarach niż standardowe. Potrzebujesz w kuchni płyty na cztery palniki? Może wystarczą tylko dwa? Potrzebujesz lodówki o pojemności 200 litrów? Może jednak wystarczy taka na 60 litrów? To dość trudne pytania, ale warto na nie sobie odpowiedzieć już na etapie planowania aranżacji. Jeśli już na początku zdecydujesz się na zmniejszenie wielkości sprzętów, to zyskasz więcej miejsca na szafki i inne ważne elementy wyposażenia. W przypadku łazienki zastanów się dobrze nad wielkością umywalki oraz nad tym, czy nie lepiej byłoby zastąpić wannę prysznicem. Czasami dostępne są też urządzenia w stylu 2 w 1. Są to małe wanny z zabudową jak kabina. Dzięki temu można brać w nich prysznic, ale w razie potrzeby można też zanurzyć się w ciepłej wodzie.

Szukaj mądrych rozwiązań

W przypadku aranżacji małych wnętrz koniecznie trzeba szukać rozwiązań, które w pełni wykorzystują dostępną przestrzeń. Dlatego też warto zwracać uwagę na obudowy do brodzików ze schowkami, na lustra połączone z szafkami albo suszarki do naczyń ukryte w wiszących szafkach. Wszystkie te drobiazgi mogą pomóc w pomieszczeniu niezbędnych sprzętów na małej powierzchni. W razie wątpliwości warto zapytać o poradę projektanta, który ma już doświadczenie w aranżacji wnętrz o małej powierzchni. Najważniejsze jednak w tym przypadku jest szanowanie każdego wolnego centymetra kwadratowego i odpowiednie go zagospodarowanie. To najlepszy sposób na to, by zmieścić wszystko, co może się przydać i równocześnie nie być zmuszonym do rezygnacji z istotnych urządzeń. Jeśli możesz sobie na to pozwolić, zadbaj o to, by kuchenne szafki sięgały samego sufitu, co też pozwoli Ci odzyskać trochę dodatkowej przestrzeni do przechowywania.

Rozwiązania na miarę potrzeb – betoniarnia Poznań

Bardzo ważnym aspektem w urządzaniu małych wnętrz jest sięganie po rozwiązania skrojone specjalnie na miarę potrzeb konkretnego pomieszczenia. Zwykle w sklepach nie ma gotowych produktów dostępnych w bardzo nietypowych rozmiarach. Możesz więc zamówić betonową umywalkę dokładnie takiej wielkości, jakiej potrzebujesz do swojej łazienki. Możesz też zamówić betonowe donice, które pomogą Ci podzielić przestrzeń w mieszkaniu i odseparować małą kuchnię od pokoju dziennego. Oczywiście beton jest też modnym dodatkiem do wykorzystania w aranżacji ścian i podłóg. Coraz śmielej jest on wykorzystywany zamiast zwykłych płytek. Szczególnie modny jest beton w naturalnym dla niego szarym odcieniu. Warto wiedzieć, że świetnie sprawdza się on także jako materiał na blaty kuchenne i łazienkowe.