Life Style

Kto robi murale? Czyli o współczesnej sztuce słów kilka

Drzewa, krzewy, trawniki czy kwietne łąki – to wszystko przekłada się na atrakcyjność miasta, ale w każdym znajdą się miejsca, gdzie jedynym sposobem na ich ożywienie jest stworzenie wielkoformatowej grafiki. Street art, czyli sztuka uliczna odnalazła się w tym idealnie i cieszy się uznaniem na całym świecie.

Różnorodność, czyli to, co najpiękniejsze w sztuce 

Nic tak nie wpływa na jakość sztuki, jak jej różnorodność. Chodzi przecież o to, aby miała jak najwięcej odbiorców. Jest ona także przede wszystkim przejawem ludzkiej ekspresji – największe dzieła mają swój zalążek w emocjach, wrażeniach, wspomnieniach i uczuciach. Jak różni są ludzie, tak i różna może być sztuka – a to właśnie w niej najpiękniejsze i najciekawsze. Street art obejmuje między innymi malarstwo artystyczne tworzone w przestrzeni publicznej. Najbardziej znane jest pod postacią graffiti, które jeszcze niedawno kojarzono z aktami wandalizmu, a dziś murale obecne są na całym świecie, w tym między innymi takich państwach jak Hiszpania czy Stany Zjednoczone. Polskie murale również znajdują się wysoko w rankingach, mało tego – niektóre z nich są w samej czołówce!

Malarstwo artystyczne nie tylko na domach i blokach

Murale powstają w przestrzeni publicznej na ścianach domów, bloków i innych budynków, a dzięki temu cieszą oczy tysięcy przechodniów. W dużej mierze podnoszą również atrakcyjność danego miejsca. Ich pomysłowość jest niezwykła i nie zawsze mają za zadanie wzbudzać tylko doznania estetyczne – często są wyrazem jakiejś idei, albo po prostu reklamą. Nie ma dwóch takich samych – każdy jeden jest indywidualnym projektem grupy twórców – dlatego wykonanie muralu najlepiej zamówić u artystów, jakimi są, m.in. Muralszop. Jest to gwarancja niepowtarzalnego efektu i niecodziennego pomysłu. Murale to także coraz częściej element wystroju wnętrza budynków – powstają w nowoczesnych, industrialnych salonach, a nawet pokojach dziecięcych. Przykłady takich prac można obejrzeć na stronie https://www.muralszop.pl/

Jak powstaje malarstwo artystyczne w przestrzeni publicznej?

Zanim na budynku pojawi się mural, wcześniej pojawia się idea, a jej pomysłodawcą może być każdy – bywa, że są to instytucje, szkoły, a także osoby prywatne. Dopiero potem wybiera się artystów, którzy zaprojektują dzieło i ostatecznie przeniosą je na wybrane miejsce. Nie trzeba dodawać, że wykonanie takiego arcydzieła nie jest łatwym zadaniem – trzeba posiadać nie tylko talent do malowania, ale również szereg praktycznych i technicznych umiejętności, które zawsze przekładają się na ostateczny efekt oraz trwałość graffiti. Doświadczenie ma tutaj niebagatelne znaczenie. Każdy artysta street artu posiada w swoim dorobku prace, którymi może się pochwalić. 

Co może znaleźć się na muralu?

Przede wszystkim profesjonalna firma taka jak Muralszop może stworzyć projekt zgodnie z wizją pomysłodawcy, a także zaproponować własny projekt. Istnieje pod tym względem ogromna różnorodność, więc co tak naprawdę znajdzie się na ścianie, zależy od bardzo wielu czynników, ale na pewno każde arcydzieło będzie jedyne w swoim rodzaju.