Turystyka

Jak urządzić wymarzone wesele w górach?

Coraz więcej młodych par poszukuje sposobu, aby dzień ślubu był niezapomnianym wydarzeniem. Góry to wspaniałe miejsce na złożenie małżeńskich przyrzeczeń oraz wymianę obrączek. Wspaniałe widoki, bliskość natury oraz dostęp do licznych, nietuzinkowych atrakcji sprawia, że wesele pośród szczytów i dolin cieszą się coraz większą popularnością. W jaki sposób przygotować imprezę i na co zwrócić uwagę w czasie planowania?

Pora roku – lato czy zima?

Jedną z najważniejszych decyzji podczas organizacji wesela jest termin. W przypadku ślubu w górach oznacza to nie tylko wybór konkretnego dnia, ale również pory roku. Latem nowożeńcy i goście będą mogli cieszyć się widokiem bujnej zieleni oraz słoneczną pogodą. Z kolei zima pozwala spędzić czas pośród ośnieżonych szczytów, a także skorzystać z obecności stoków narciarskich. Może się wydawać, że jesień z chłodną i deszczową aurą nie jest wymarzonym okresem na wesele, ale nic bardziej mylnego. We wrześniu i październiku szczyty pokryte są kobiercem czerwonych liści, co tworzy niezapomnianą atmosferę dla ślubu.

Rodzaj ślubu

Jeżeli planujemy ślub cywilny, możemy sobie pozwolić na swobodę w doborze lokacji. Uroczystość nie musi odbywać się w urzędzie stanu cywilnego – opłata wynosząca około 1000 złotych pozwala na udzielenie ślubu w dowolnym miejscu. Jeżeli pogoda nam dopisuje, można zdecydować się na zawarcie związku praktycznie wszędzie, chociaż warto zadbać o namiot lub zadaszenie dla państwa młodych. Nigdy nie wiadomo, kiedy górska pogoda postanowi sprawić nam niespodziankę. W przypadku ślubu kościelnego mamy znacznie mniejsze pole do manewru. Nabożeństwo musi odbywać się według określonych zasad, ale w górach nie brak kaplic oraz urokliwych kościółków, więc osoby zdecydowane na ślub kościelny nie będą rozczarowane.

Wybór lokalu

Hotel w górach to znakomity pomysł na weselną zabawę. Niezależnie czy mowa o Karkonoszach, Bieszczadach, czy Tatrach, na południu Polski znajdziemy rozbudowaną sieć hoteli, które zajmują się obsługą wesel. Wynajmując taki lokal, możemy skorzystać z doświadczenia obsługi podczas przystrajania sali oraz przygotowania menu, zwłaszcza że jadłospis można wzbogacić o miejscowe przysmaki – w górach możemy napotkać liczne hodowle pstrągów oraz skosztować lokalnych serów. W zależności od wystroju obiektu możemy liczyć na dodatkowe wygody, takie jak basen, jacuzzi, siłownia, czy salon spa. Podczas wyboru hotelu warto zwrócić uwagę na wielkość sali oraz ilość dostępnych pokojów, co umożliwi wygodne zakwaterowanie gości. Przy większych przyjęciach należy szczególną uwagę poświęcić rozmiarom sali weselnej oraz ilości miejsc parkingowych w pobliżu lokalu.

Okoliczne atrakcje

Znajdujące się w pobliżu hotelu atrakcje to kolejny atut wesela w górach. W zależności od pory roku możemy skorzystać ze szlaków turystycznych, stoków narciarskich, spływów pontonowych, kuligu oraz innych atrakcji. Niektóre hotele umożliwiają zorganizowanie grilla lub ogniska, co daje okazję do zaplanowania nietuzinkowych poprawin w otoczeniu górskich szczytów.