Life Style

Jak ubierać dziecko do szkoły w zimne dni?

Nadejście okresu jesiennego i zimowego wiąże się nie tylko ze wzrostem liczby przeziębień wśród dzieci, ale również ponownym pojawieniem się odwiecznego problemu rodziców: jak ubrać pociechę, by nie było jej ani za zimno, ani za gorąco?

Jak ubrać dziecko do szkoły w zimne dni?

Dobór odpowiedniego stroju po upalnym lecie stanowi nie lada problem w opinii wielu rodziców. Czy wybrana kurtka jest zbyt gruba, a może za cienka? Czy dziś potrzeba już szalika, czy lepiej zostawić go w domu? Te i wiele innych pytań co rano pojawia się w głowach rodziców i nie ma w tym nic dziwnego. Zdarza się, że mamy problem ubrać samych siebie, a co dopiero dopasować odpowiednie odzienie dla dziecka?

Przede wszystkim warto słuchać swojej pociechy. Choć oczywiście nie chodzi o to, by pozwolić dziecku w grudniu biegać w sandałkach i cienkiej kurtce – już kilkuletnie maluchy z początkowych klas szkoły podstawowej są w stanie określić, czy w danym ubraniu jest im ciepło, czy zimno. Jeśli zatem Twoja pociecha po powrocie ze szkoły w określonej kurtce skarży się, że jest jej w niej za gorąco – posłuchaj dziecka. Pamiętaj, że przegrzanie może być równie niebezpieczne do wychłodzenie, zatem nie przesadzaj!

Strój „na cebulkę”

Świetnym pomysłem na wybór odpowiedniego stroju dziecięcego jest ubieranie malucha na cebulkę. Nakładając cienką koszulkę, a na nią bluzę i na wierzch kurtkę – zapewnisz dziecku możliwość ewentualnego zdjęcia nadmiarowych warstw odzieży, gdyby uznało, że jest mu zbyt gorąco. Weź pod uwagę, że choć na dworze mogą panować naprawdę duże mrozy (lub niewielkie przymrozki) – we wnętrzach zazwyczaj mamy do czynienia z temperaturą około 20 stopni lub nawet wyższą. Co za tym idzie – nałożenie dziecku grubego swetra bez żadnej warstwy pod spodem, by nie zmarzło na dworze, może sprawić, że będzie mu zbyt gorąco przez cały dzień w szkole, ale nie będzie miało możliwości rozebrania się.

Warto zatem nałożyć kilka warstw cieńszej odzieży zamiast bardzo grubej kurtki i bluzki. W ten sposób zapewnisz dziecku pełen komfort zarówno w pomieszczeniach, jak i poza nimi.

Jakie wybrać buty?

Istotne znaczenie mają również odpowiednio dobrane buty zimowe chłopięce oraz buty zimowe dziewczęce, które pomogą dziecku zachować komfort cieplny nawet w najtrudniejszych warunkach atmosferycznych. Zimowe buty chłopięce i dziewczęce powinny być wykonane z wysokiej jakości materiałów – dobrze, jeśli będą nieprzemakalne. Dodatkowo zwróć uwagę na to, czy podeszwa jest odpowiednio gruba: najwięcej chłodu przedostaje się do ciała właśnie za pośrednictwem stóp, a co za tym idzie – zbyt cienkie podeszwy mogą oznaczać nadmierne wychłodzenie, zwłaszcza w wyjątkowo mroźne dni.

Odpowiedni strój ma duże znaczenie i może pomóc w uchronieniu dziecka przed chorobą. Zwróć uwagę na jego optymalny dobór, by uchronić swoją pociechę zarówno przed wychłodzeniem, jak i przegrzaniem.