Dom i Ogród

Jak często odkamieniać czajnik? Jakie sposoby wykorzystać?

Odkamienianie urządzeń AGD wielu osobom wydaje się pozbawione sensu. Dopóki grzeją i działają nie widzimy w tym żadnych korzyści. Fakty jednak pokazują, że osad z kamienia jest zjawiskiem wysoce niepożądanym. Co ciekawe, możemy temu szybko i łatwo zaradzić. Sposobów na pozbycie się kamienia jest całkiem sporo, a dodatkowo ich koszt jest bardzo niski. Sprawdźmy zatem, jak często odkamieniać urządzenia AGD i jakie metody zastosować.

Dlaczego warto odkamieniać sprzęt AGD?

W pierwszej kolejności musimy dowiedzieć się, co tak naprawdę wywołuje osad z kamienia, ponieważ z początku zjawisko to wydaje się zupełnie niegroźne. W gruncie rzeczy jednak osadzający się kamień czy to w czajniku, czy w ekspresie do kawy, powoduje szereg zmian, które przekładają się na dłuższy czas grzania urządzenia, a co za tym idzie – większe zużycie energii elektrycznej. Dlatego też za regularnym odkamienianiem sprzętu AGD powinny stać przede wszystkim względy ekonomiczne. Ponadto osad z kamienia może zmieniać smak i zapach gotowanej wody. Nie jest to szczególnie zauważalne przez wszystkie osoby, ale jednak bardziej wrażliwsi mogą wyczuć charakterystyczny, gorzki posmak wody.

Jak szybko odkamienić czajnik?

A zatem skoro wiemy już, dlaczego warto co jakiś czas odkamieniać czajnik, to sprawdźmy w jaki sposób to zrobić. Okazuje się, że sposobów jest naprawde wiele i co ciekawe – większość z nich jest bardzo tania, szybka i prosta. Z pomocą przychodzą tu m.in. środki znajdujące się w niemal każdej kuchni. Doskonałym odkamieniaczem jest m.in. zwykły ocet. Wystarczy sporządzić mieszaninę octu z wodą i przelać ją do czajnika. Następnie całość gotujemy, odstawiamy na jakiś czas (wystarczy kilkadziesiąt minut) i wylewamy. Alternatywnie można tu zastosować sodę oczyszczoną, kwasek cytrynowy czy sok z cytryny. Więcej sposób znajduje się w serwisie joblife.pl.

Jak często odkamieniać urządzenia AGD?

Z zasady im częściej korzystamy z czajnika czy ekspresu oraz im twardsza jest gotowana w nich woda – tym częściej należy odkamieniać dane urządzenie. Średnio interwał ten wynosi kilka tygodni. A zatem warto przynajmniej raz w miesiącu przeprowadzić solidne odkamienianie. Jeżeli jednak z czajnika korzystamy kilkanaście razy dziennie, wtedy zaleca się częstsze usuwanie kamienia, nawet raz tygodniowo.